Poród tuż-tuż!
Od 38 tygodnia w górę ciąża jest już dla ciebie niemal czasem przeszłym. Jedyne, co ci zapewne zaprząta myśli w tych ostatnich tygodniach, to poród. Porozmawiajmy więc trochę o przygotowaniu do porodu.
Najczęstsze pytanie, które zadają sobie przyszłe mamy, brzmi: kiedy jechać do szpitala?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możliwości jest kilka, ale najczęstsze to:
* Lekarz skieruje was do szpitala
* Same zdecydujecie, że już czas
.
Skierowanie przez lekarza
Jeśli od 38 tygodnia ciąży masz w swoim gabinecie wykonywane badania KTG co tydzień, to będzie ci łatwiej. W sytuacji, gdy akcja porodowa nie rozpocznie się sama, to na pewno twój ginekolog w którymś momencie sam skieruje cię do szpitala. Najczęściej dzieje się tak:
* Kiedy będziesz już po terminie porodu;
* Gdy lekarz zdecyduje o konieczności wcześniejszej diagnostyki w warunkach szpitalnych.
Czym jest KTG?
Rozwijając skrót: KTG to kardiotokografia. Pokazuje ono pracę serca dziecka oraz czynności skurczowe mięśni macicy. Dzięki tym informacjom lekarz jest w stanie ocenić dobrostan dziecka. Badanie to odbywa się w pozycji leżącej na boku i trwa około 45 minut.
Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej, badanie KTG obowiązkowo wykonujemy od 40 tygodnia ciąży, natomiast często w przychodniach i gabinetach proponuje się je już od 38 tygodnia.
Ważnym jest, by niezależnie od wizyt w gabinecie, dokonywać codziennie oceny ruchów dziecka samej.
Jak to zrobić?
- Wyznacz sobie dwie godziny wieczorem kiedy będziesz mogła się położyć i skupić na liczeniu. Np. codziennie od 20-22 poświęcasz czas na ocenę ruchów.
- Zacznij liczyć każdy wyraźny ruch dziecka.
- Ważne, abyś w czasie dwóch godzin poczuła 10 ruchów. Jeśli doliczysz do 10 ruchów, kończysz.
Brak 10 ruchów dziecka w ciągu dwóch godzin powinien być skonsultowany.
Start akcji porodowej
Poza sytuacją, gdy do szpitala kieruje Cię lekarz, pamiętaj aby jechać do szpitala gdy:
* Odpłyną wody płodowe. Pamiętaj, nie musi to być tak spektakularne odpłyniecie wód jak na filmach. Może to być też np. delikatne sączenie.
* Rozpocznie się regularna czynność skurczowa mięśnia macicy.
* Nastąpi słabsze odczuwanie ruchów płodu lub ich całkowity brak.
* Nagłe, bardzo intensywne i wzmożone ruchy dziecka również mogą być powodem wizyty w szpitalu.
Jak rozróżnić skurcze przepowiadające od tych porodowych? Proste – skurcze porodowe się nie wyciszają. Dlatego gdy się one pojawią, weź sobie ciepły i relaksujący prysznic. Jeśli po takim prysznicu uda Ci się położyć i usnąć, a skurcze się wyciszą, to najprawdopodobniej nie były to jeszcze skurcze porodowe.
Gdzie do szpitala?
Jeśli dalej się wahasz nad wyborem zastanów się, co jest dla ciebie ważne:
* Dojazd;
* Oferta;
* Znajomość czy kwalifikacja personelu;
* Dostępność znieczulenia;
* Możliwość wyboru położnej lub innych usług dodatkowych;
Poza tym, zwróć też uwagę na opinie innych.
Czy warto kierować się opiniami w Internecie? Często tak, zwłaszcza jeśli w Twoim gronie nie ma nikogo, z kim możesz porozmawiać o wyborze. Warto natomiast wyrobić sobie opinię samodzielnie.
Wiele szpitali ma w swojej ofercie dni otwarte, często też w formie on-line. Dzięki tej opcji otrzymasz informację z pierwszej ręki. Dowiesz się, co oferuje szpital, jakie są zasady przyjęcia, co musisz mieć przy przyjęciu, itd. Jeśli chodziłaś do szkoły rodzenia, być może już poznałaś personel który pracuje w jakimś szpitalu. Może udałoby się z kimś porozmawiać?
Jadąc do szpitala nie zapomnij o torbie z rzeczami do porodu, torbie dla dziecka i zestawie pobraniowym na pozyskanie krwi pępowinowej! Najlepiej kiedy przygotujesz te rzeczy wcześniej i będziesz je trzymać w miejscu łatwo dostępnym, tak aby w razie czego ktoś inny mógł Ci je dostarczyć.
Pamiętaj o jednym – gdziekolwiek nie pojedziesz, na pewno wszyscy będą chcieli dla Ciebie dobrze. Uśmiechnij się, a w odpowiedzi dostaniesz uśmiech i pomocną dłoń.
Autorka:
Maria Schindler (położna)
____________________________