Aktualności

#zostanwdomu - ZaBankuj online!

#zostańwdomu! Za-Bankuj online!

Komórki macierzyste już teraz nazywane są „medycyną XXI wieku” i polisą na całe życie człowieka. Już od roku obowiązuje korzystny dla przyszłych rodziców standard okołoporodowy, który zapewnia opiekę nad kobietą w czasie ciąży, porodu, połogu oraz noworodkiem w kompleksowy sposób, ale również oferuje edukację dotyczącą korzyści z przechowywania komórek z krwi pępowinowej (1). Rozmawiamy z Barbarą Bielak – Mizerską, doradcą w dziedzinie bankowania komórek, edukatorem reprezentującym Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych.

 

– Prowadzi Pani konsultacje dla kobiet w ciąży. O co najczęściej pytają przyszli rodzice, którzy rozważają bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka?

B.Mizerska: – Rodzice najczęściej pytają o to, komu mogą pomóc komórki macierzyste oraz w jakich chorobach mogą mieć zastosowanie. Bardzo ważna jest również informacja czy pobranie krwi pępowinowej jest bezpieczne i nie będzie miało wpływu na dzidziusia. W całej idei pozyskania krwi pępowinowej ważny jest również aspekt finansowy, ponieważ niektórzy rodzice sądzą, że są to ogromne koszty wręcz czasami nieosiągalne, co absolutnie nie jest prawdą.

 

– Od jak dawna DIAGNOSTYKA Bank Komórek Macierzystych istnieje na rynku polskim,  pozyskuje i przechowuje komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

B.Mizerska: – Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych to najstarszy bank w Polsce. Istnieje od 2003 roku. Początkowo bank nosił nazwę Europejskiego Banku Krwi Pępowinowej Macierzyństwo w obecnej chwili funkcjonuje pod obecną nazwą Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych. Od 2003 roku pozyskał i przechowuje kilkadziesiąt tysięcy materiałów. Taki wynik jest możliwy dzięki wysoce wykwalifikowanemu personelowi oraz wykorzystaniu najnowszych technologii w dziedzinie preparatyki komórek macierzystych. Warto powiedzieć również, że nasz Bank jest jedynym w Polsce dającym rodzicom możliwość wyboru preparatyki między dostępną ogólnie na rynku metodą standardową, a preparatyką deluxe, która przeprowadzana jest za pomocą najnowocześniejszego szwajcarskiego urządzenia SEPAX zaprojektowanego specjalnie do separatyki komórek macierzystych.

 

Dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna?

B.Mizerska: – Krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych o wysokim potencjale proliferacyjnym, tzn. mają dużą zdolność do namnażania się. Poród jest jedynym momentem, kiedy można pozyskać komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Ponadto komórki z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł (szpiku i mobilizowanej krwi obwodowej), ponieważ są bardziej pierwotne i mają większe zdolności regeneracyjne.

 

– Przypomnijmy czym są komórki macierzyste?

B.Mizerska: – Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki, zdolne do podziału i samoodnawiania przez nieograniczony czas. Pod wpływem działania odpowiednich czynników, mogą się przekształcić w różne typy dojrzałych komórek. Już dziś komórki macierzyste znajdują kliniczne zastosowanie w leczeniu kilkudziesięciu jednostek chorobowych.

 

W Internecie pojawiają się opinie, że ilość pobieranej krwi pępowinowej nie wystarcza do leczenia dorosłego człowieka. Czy to prawda?

B.Mizerska: – Do przeszczepienia potrzebne jest 20-25 mln komórek WBC (ang. white blood cells, krwinki białe) na każdy kilogram ciężaru biorcy, co oznacza, że przeciętna porcja wystarczy do leczenia pacjenta ważącego 40-50 kg. Jednak w około 1/3 preparatów komórek macierzystych jest więcej. Niektóre porcje wystarczyłyby nawet dla osób ważących zdecydowanie więcej niż podana wcześniej średnia. Jeśli jednak liczba komórek jest za mała, przeszczepienia uzupełnia się komórkami pobranymi ze szpiku lub mobilizowanej krwi obwodowej. Jest to standardowa procedura. Musimy pamiętać również o tym, że nie zawsze ilość pobranej krwi pępowinowej świadczy o dużej ilości komórek. Zdarzają się pobrania małe, ale za to bardzo „bogate” w komórki macierzyste. Tego wszystkiego dowiadujemy się po preparatyce, a wszelkie informacje związane z ilością oraz żywotnością komórek czy jałowością pozyskanego materiału są zawarte w certyfikacie, który otrzymują rodzice po zakończeniu preparatyki.

 

– Czy pozyskanie krwi może się odbyć w dowolnym szpitalu?

B.Mizerska: – Bank ma zawarte umowy współpracy w zakresie pozyskiwania krwi pępowinowej z większością Szpitali. Jeśli nie ma podpisanej takiej umowy z wybranym szpitalem, to oczywiście istnieje taka możliwość po uprzednim dopełnieniu formalności, którymi po złożeniu przez Państwa umowy zajmuje się nasze biuro.

 

– Jak długo można przechowywać krew pępowinową i czy okres przechowywania ma wpływ na jej „jakość”?

B.Mizerska: – Kompleksowo realizujemy całą usługę w oparciu o profesjonalny personel z wieloletnim doświadczeniem. Krew po pobraniu, jest bezpiecznie transportowana do laboratorium i poddawana specjalistycznej preparatyce pod ścisłą procedurą wewnętrzną DBKM. Komórki macierzyste przechowywane są w parach ciekłego azotu (w temp. poniżej -190 °C), który zapobiega starzeniu się i zabezpiecza jakość komórek. Dzięki temu komórki macierzyste nie tracą swoich właściwości. Obecnie wiemy o użyciu komórek po 24-letnim okresie przechowywania. Materiał, po porównaniu z certyfikatem, był w pełni sprawny i został wykorzystany w przeszczepie autologicznym, czyli w sytuacji, kiedy dawca komórek jest również ich biorcą. Zgodność tego materiału z certyfikatem świadczy o tym, że komórki przechowywane w odpowiednich warunkach nie tracą na swej „wartości” i mogą być użyte bezterminowo. Preparaty w DBKM przechowywane są również bezterminowo.

 

– Moja ciąża przebiega prawidłowo. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do pobrania krwi pępowinowej w czasie porodu?

B.Mizerska: – Jednymi z przeciwwskazań są choroby nowotworowe, genetyczne (nie wszystkie), weneryczne (nie wszystkie) i wirusowe (np. HIV). Najważniejsze, by materiał genetyczny przenoszony przez komórki macierzyste był jak najlepszej jakości. By rozwiać te najważniejsze wątpliwości, DBKM zapewnia bezpłatną, kwalifikację każdej pacjentki przed podpisaniem umowy. Gwarantujemy możliwość uzyskania fachowej porady lekarskiej na każdym etapie usługi.

 

– Jaki jest koszt pobrania i przechowywania krwi pępowinowej?

B.Mizerska: – Koszt usługi, uzależniony jest od wybranego pakietu. DBKM posiada konkurencyjną ofertę cenową oraz elastyczne warianty finansowe, w tym możliwość rozłożenia płatności na nieoprocentowane raty, co ułatwia pogodzenie wydatków związanych z narodzinami dziecka. Koszt przechowywania za rok to średnio niewiele ponad 500 PLN.

 

– Czy poród przez cesarskie cięcie jest przeciwwskazaniem do pobrania krwi?

B.Mizerska: – Pobranie krwi pępowinowej jest możliwe zarówno podczas porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia. Nie wpływa to w jakikolwiek sposób na dziecko czy mamę. Musimy jednak pamiętać, że poród może przebiegać bardzo dynamicznie i nie zawsze tak jakbyśmy tego chcieli, dlatego o ostatecznym momencie pobrania zawsze decyduje lekarz lub położna.

 

– Mieszkam daleko od szpitala. Co zrobić, jeśli poród jest niespodziewany i nie mam przy sobie zestawu? Mogę zamówić go on-line?

B.Mizerska: – W większości szpitali na terenie Polski znajdują się zestawy rezerwowe. W takich sytuacjach należy z niego skorzystać. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z naszym biurem, a konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą w dopełnieniu formalności. Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych daje przyszłym rodzicom możliwość skorzystania z oferty bankowania Krwi Pępowinowej bez konieczności wizyty w naszym biurze. Wszystkie formalności mogą być dokonane on-line, a „Zestaw pobraniowy” wraz z umową jest dostarczany kurierem bezpośrednio do Państwa pod wskazany adres. Zapraszam do zapoznania się z naszą aktualną ofertą.

 

– Jak wygląda pobieranie krwi pępowinowej?

B.Mizerska: – Po podpisaniu umowy z DBKM, klient otrzymuje „Zestaw Pobraniowy”, pod postacią paczki o wielkości ok. 30x30x30 cm. Zestaw należy zabrać ze sobą do Szpitala i przekazać położnej, która będzie podczas porodu. Procedurę najczęściej realizuje położna, a krew pozyskiwana jest z naczyń krwionośnych znajdujących się w pępowinie. Pozyskanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. W naszym Banku dbamy o to, aby pozyskanie krwi pępowinowej było dokonywane przez przeszkolony personel medyczny. To ważne ze względu na jakość pobranego materiału.

 

– Czy pobrana krew pępowinowa może być wykorzystana tylko raz?

B.Mizerska: – Ponieważ nasz Bank w standardzie oferuje kasety dwukomorowe, preparat można wykorzystać 2 razy. Dodatkowo wybierając Pakiet 4 szanse mają Państwo możliwość bankowania komórek macierzystych w 4 porcjach, tym samym umożliwiając czterokrotne niezależne wykorzystanie. Oczywiście w zależności od konkretnych potrzeb, może być potrzeba jednorazowego zużycia całego zapasu.

 

– Krew pępowinowa w trakcie pobrania została dokażona. Czy zasadne jest dalsze przechowywanie takiego preparatu?

B.Mizerska: – Na etapie pozyskania krwi pępowinowej możliwe jest jedynie dokonanie dezynfekcji pępowiny. Nie jest możliwe zastosowanie procesu sterylizacji, zapewniającego usunięcie wszystkich drobnoustrojów w 100%. Dezynfekcja – nawet najbardziej prawidłowo przeprowadzona – nie daje całkowitej pewności osiągnięcia sterylności. Ryzyko nieusunięcia wszystkich drobnoustrojów towarzyszy każdemu procesowi pozyskania materiału. Z uwagi na powyższe i specyfikę porodu przebiegającego siłami natury, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie dokażenia preparatu. Diagnostyka Bank Komórek Macierzystych informuje Rodziców, jeżeli doszło do takiej sytuacji. Informujemy również jakie mogą być późniejsze ewentualne ograniczenia w wykorzystaniu materiału. Decyzja o ostatecznym przechowywaniu krwi pępowinowej należy do rodziców.

 

– Czy w przypadku dokażenia krwi i rezygnacji z przechowywania zostaną mi zwrócone poniesione koszty?

B.Mizerska: – Rodzice są uprawnieni do zwrotu im opłaty właściwej, po potrąceniu przez Bank kwoty 300 zł, tytułem opłaty manipulacyjnej, gdy pozyskana Krew Pępowinowa wykazuje dodatni posiew bakteriologiczny. Warunkiem zwrotu opłaty właściwej jest odesłanie do DBKM podpisanego Oświadczenia Woli, informującego o rezygnacji z dalszego przechowywania w terminie 30 dni od daty otrzymania informacji dotyczącej wyników badań preparatu. Zwrot uiszczonej opłaty właściwej następuje w ciągu 14 dni od daty podjęcia przez Rodziców decyzji o braku przechowywania preparatu. Natomiast opłata wstępna podlega całkowitemu zwrotowi tylko w przypadku zwrócenia nieotwartego i nienaruszonego Zestawu Pobraniowego, w terminie do 30 dni od daty planowanego porodu. W przypadku dokażenia preparatu opłata wstępna nie podlega zwrotowi.

 

– Jakie zakażenia stanowią podstawę do dyskwalifikacji próbki do dalszego przechowywania?

B.Mizerska: – Zakażeniami dyskwalifikującymi próbkę do przechowywania są: wirus HIV i kiła. Jeżeli wynik jest dodatni, wykaże obecność patogenów lub przeciwciał, Bank informuje Rodziców o wynikach badań. W takim przypadku przechowywanie preparatu komórkowego jest bezzasadne oraz dochodzi do automatycznego rozwiązania umowy, a preparat ulega bezpłatnej utylizacji zgodnie z zasadami postępowania z odpadami medycznymi.

 

– Jakie badania z pobranej krwi wykonywane są w DBKM?

B.Mizerska: – DBKM wykonuje badania z krwi matki oraz krwi pępowinowej dziecka. Są to badania określające liczbę leukocytów w preparacie, żywotność komórek, czystość mikrobiologiczną preparatu oraz badania wirusologiczne.

 

– Co zrobić z preparatem po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

B.Mizerska: – Umowa z Bankiem podpisywana jest na czas nieokreślony. Jednak po osiągnieciu pełnoletności przez dziecko Bank daje możliwość podjęcia wspólnie z rodzicami decyzji o dalszym przechowywaniu preparatu. Warto, aby przed podjęciem takiej decyzji zapoznać się z najnowszymi dostępnymi metodami leczenia oraz najnowszym zakresem wykorzystania komórek macierzystych. Zważywszy, że coraz więcej chorób można leczyć tą metodą oraz fakt, że medycyna rozwija się bardzo dynamicznie w tym kierunku mamy nadzieję, że będzie to wpływać pozytywne na decyzję o dalszej słuszności przechowywania materiału naszych już „dorosłych klientów”. Pamiętajmy, że ta „swoista polisa na życie” może pomóc na każdym etapie naszego życia.

 

B.Mizerska: Zdaję sobie, iż tematyka bankowania komórek macierzystych może wiązać się z wieloma wątpliwościami oraz pytaniami. Dlatego też wszystkich zainteresowanych zapraszam serdecznie do bezpośredniego kontaktu ze mną, z przyjemnością wszystko wyjaśnię i wytłumaczę.  Zapraszam do rozmowy +48 663 681 395.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała dr Izabella Szum

______________________________

(1) Podstawa prawna kampanii: Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz.U. poz. 1756, z 11.09.2018 r.)

Zobacz także:

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie plików cookies, zmień ustawienia Twojej przeglądarki zgodnie z informacjami wskazanymi w Regulaminie strony.Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu.

Darmowy informator

Dziękujemy. Informator został wysłany na podany adres email.

DBKM.pl - Formularz

Dziękujemy za wysłanie formularza! Biuro Obsługi Klienta niezwłocznie się z Państwem skontaktuje.

Formularz zgody na e-fakture

Dziękujemy za wypełnienie oraz przesłanie formularza zgody na e-fakturę.